Jak wygląda opadająca powieka?
Wydawać by się mogło, że opadające powieki są jedynie źródłem kompleksów natury estetycznej. Tymczasem mogą one wywołać wiele poważnych powikłań utrudniających prawidłowe widzenie, a także predysponować do nawrotowych infekcji spojówki i rogówki. Jeśli stopień opadania powieki górnej jest znaczący, do tego stopnia, że przysłania ona część źrenicy, pole widzenia ulega istotnemu zmniejszeniu. W celu lepszego widzenia osoba dotknięta tym defektem zaczynać przechylać głowę w nienaturalny sposób. Nadmierne napięcie w układzie mięśniowo-szkieletowym jest wówczas źródłem bólu głowy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeśli wada ta jest uwarunkowana czynnikami genetycznymi i towarzyszy dziecku od urodzenia, bagatelizowanie jej przez rodziców może doprowadzić do stałego zmniejszenia ostrości wzroku w dotkniętym nią oku. Z kolej opadająca powiek dolna powoduje stałe odsłonięcie fragmentu przedniego odcinka oka. Jest jedną z przyczyn zespołu suchego oka i związanych z nim nawracających zapaleń spojówki i rogówki.
Jak zlikwidować opadające powieki?
Plastyka powiek, nazywana również blefaroplastyką to zabieg chirurgiczny pozwalający na pozbycie się nadmiaru wiotkiej skóry oraz tłuszczu z powieki górnej, oraz dolnej. Podczas tej procedury, lekarz okulista wytnie ją, dokonując niewielkiego nacięcia. Dzięki temu, że cięcie jest wykonywane w naturalnym załamku powieki, blizna po zabiegu plastyki powiek jest praktycznie niewidoczna. Blefaroplastyka sprawia, że skóra na powiekach staje się bardziej napięta i elastyczna. U osób, u których opadająca powieka zasłaniała część pola widzenia, poprawie ulega również ostrość wzroku. W przypadku opadającej powiek dolnej, wycięcie nadmiaru skóry niweluje nie tylko nieestetyczne worki pod oczami, ale również może przyczynić się do ustąpienia dokuczliwych objawów zespołu suchego oka.
Zabieg plastyki powiek trwa od 60 do 90 minut. Ze względu na jego niewielką inwazyjność, większość pacjentów może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Wyjątkiem są osoby, u których konieczne było zastosowanie znieczulenia ogólnego podczas zabiegu. Całkowity czas rekonwalescencji po blefaroplastyce jest zależny od przebiegu gojenia się rany pooperacyjnej oraz zakresu operacji. Zazwyczaj wynosi około pół roku - tyle czasu potrzeba, aby zobaczyć pełen efekt zabiegu. Jednak już po 2 tygodniach od plastyki powiek będziesz mógł/mogła powrócić do normalnej aktywności z pewnymi niewielkimi ograniczeniami.
Plastyka powiek na NFZ - kto się kwalifikuje?
Blefaroplastyka znajduje się na liście procedur medycznych refundowanych przez NFZ w ściśle określonych przypadkach. Wykonanie tego zabiegu ze środków pochodzących z ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwe tylko jeśli zaistnieją medyczne przesłanki do plastyki powiek. Na NFZ mogą ją wykonać pacjenci, u których opadające powieki są źródłem problemów zdrowotnych - zaburzają prawidłowe widzenie lub prowadzą do nawracających zapaleń spojówki i rogówki. Aby móc ją wykonać należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego do specjalisty zajmującego się korektą opadających powiek. Po przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego ustalona jest termin zabiegu. Plastyka powiek ze względów estetycznych nie jest refundowana przez NFZ.
Ile kosztuje zabieg na opadające powieki?
Cena zabiegu plastyki powiek jest zależna od jej zakresu. Koszt operacji jednej powieki wynosi około 1500 zł. Należy do niego doliczyć opłatę za konsultację kwalifikującą do zabiegu oraz wizyty kontrolne, które odbędą się w okresie rekonwalescencji. W niektórych klinikach okulistycznych pierwsza wizyta kontrolna do miesiąca od operacji jest bezpłatna. Aby cenę zabiegu plastyki powiek rozłożyć na części, prywatne placówki okulistyczne coraz częściej oferują możliwość płatności ratalnej.
Gdzie wykonać zabieg plastyki powiek?
Wiele klinik okulistycznych oferuje zabieg plastyki powiek. Z tego powodu wybór najlepszego ośrodka nie należy do łatwych zadań. Przed jego podjęciem się, musisz wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę. Zaufanie do lekarza wykonującego zabieg jest udowodnionym czynnikiem redukującym stres podczas zabiegu oraz wpływa w pozytywny sposób na przebieg procesu rekonwalescencji i efekt końcowy. Oto kilka wskazówek, dzięki którym znajdziesz odpowiednią klinikę wykonującą plastykę powiek:
- postaw na doświadczenie - ośrodki, które od wielu lat specjalizują się w wykonywaniu konkretnych zabiegów specjalistycznych, mają zazwyczaj dużo niższy odsetek związanych z nimi powikłań,
- sprawdź opinie innych pacjentów korzystających z usług interesującego Cię ośrodka,
- dowiedz się jakim sprzętem dysponują oraz jakie metody zabiegu oferują - zazwyczaj takie informacje dostępne są na stronie internetowej kliniki,
- zapoznaj się z ofertą badań kontrolnych po zabiegu - to niezwykle ważny punkt, ponieważ prawidłowo przebiegający okres rekonwalescencji w dużej części przekłada się na efekt zabiegu. Wskazane jest, żeby przebiegł on pod kontrolą okulistyczną,
- zwróć uwagę formy płatności i cenę zabiegu korekcji wzroku – niektóre klinki mając na uwadze komfort swoich pacjentów, oferują możliwość płatności ratalnej,
- lokalizacja – choć odgrywa istotną rolę, nie powinna przesądzać o wyborze kliniki.
Visum Clinic to klinka okulistyczna, która w sposób pozytywny spełnia wszystkie wyżej przytoczone wskazówki. Jest zlokalizowana w Rzeszowie i już od wielu lat jest jednym z czołowych ośrodków świadczącym usługi plastyki powiek w Polsce. Jeśli poszukujesz kliniki oferującej zabieg plastyki powiek w Rzeszowie, nie zwlekaj i już dzisiaj umów się na wizytę kwalifikacyjną.
Wpis gościnny