Peeling do skóry głowy: dlaczego powinnaś go robić?
Gdy słyszymy „peeling” myślimy przede wszystkim o skórze twarzy i jej oczyszczaniu, ewentualnie o ciele (peelingi do ud czy brzucha są szczególnie popularne w ujędrnianiu skóry w tych miejscach). A co z peelingiem skóry głowy? To nadal mało popularny zabieg. A szkoda, bo daje naprawdę świetne efekty!
Zadaniem peelingu do skóry głowy jest jej oczyszczenie z wszelkich pozostałości po stosowanych kosmetykach, a także usunięcie ze skóry martwego naskórka. Podczas peelingowania skóry głowy dodatkowo dochodzi efekt masażu, który poprawia krążenie krwi, przez co doskonale dotlenia cebulki oraz – co ważne – ułatwia skórze wchłanianie składników odżywczych. Zatem jeśli chcesz, aby stosowane kosmetyki dawały lepsze efekty pielęgnacyjne (lub np. hamowały wypadanie włosów), sięgnij po peeling do skóry głowy przed ich aplikacją! Regularnie wykonywany peeling skóry głowy sprawia dodatkowo, że:
- włosy „odbijają się” od nasady (uzyskujemy wrażenie gęstszych, bujniejszych włosów),
- włosy wolniej się przetłuszczają,
- znikają podrażnienia i swędzenie skóry,
- cebulki włosowe zaczynają otrzymywać więcej substancji odżywczych,
- włosy zaczynają szybciej rosnąć i hamowane jest ich nadmierne wypadanie,
- włosy stają się wyraźnie mocniejsze,
- zmniejszają się problemy wynikające z zalegania na skórze głowy pozostałości po kosmetykach (np. łupież).
Kiedy najbardziej polecany jest peeling do skóry głowy?
Peeling skóry głowy warto stosować przy każdym gatunku włosów ok. raz w tygodniu na początku, a później (gdy zauważysz pozytywne efekty i skóra będzie się już przetłuszczać wolniej) wykonuj peeling raz na 2 tygodnie.
Są także pewne wskazania, gdy taki peeling jest szczególnie pożądany. To np. problem z osłabionymi włosami, podrażniona skóra głowy, szybko przetłuszczające się włosy, wolny porost włosów, wypadanie włosów, brak objętości i efekt „przyklapnięcia” włosów do skóry, łupież, krostki na skórze głowy.
Jakie zadanie spełnia peeling skóry głowy? Jakie daje efekty?
Peeling ma spełnić podstawowe zadanie, jakim jest oczyszczenie skóry głowy oraz usunięcie z jej powierzchni martwego naskórka. Gdy wykonujesz peeling skóry głowy, oczyszczasz ją zatem z pozostałości po kosmetykach i innych substancji, które blokują dotlenienie i wchłanianie składników odżywczych. Dodatkowo poprzez krótki, ale intensywny masaż, dotleniasz cebulki włosowe i sprawiasz, że dociera do nich więcej składników odżywczych, a porost włosów przebiega o wiele szybciej (hamowane jest także nadmierne wypadanie). Regulujesz też pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu włosy przestają się tak szybko przetłuszczać.
Peeling skóry głowy daje więc takie efekty, jak lepsze wchłanianie substancji odżywczych przez skórę głowy i włosy, wzmocnienie mieszków włosowych, szybszy porost włosów, odtłuszczenie skóry, wyeliminowanie suchego łupieżu, wyeliminowanie swędzenia skóry, lepsze nawilżenie i łagodzenie podrażnień.
Peeling do skóry głowy – opinie z forum
Poniżej zamieszczamy kilka opinii na temat efektów stosowania peelingu skóry głowy. Wypowiedzi pochodzą z różnych for internetowych.
Źródło: Forum Wizaż
„Nie ma nic lepszego dla skóry głowy,coś rewelacyjnego,skóra głowy jest oczyszczona,zanika łupież,włosy szybciej rosną. Ja peeling robię cukrem,raz na dwa tygodnie,skalp, rewelka,od razu lepiej się czuję po takim peelingu!!!!”
Źródło: Forum Vinted
„Na samo przetłuszczanie nie mamy aż takiego wpływu, ja czego bym nie zrobiła muszę myć codziennie, aczkolwiek świeżość przedłuża mi peeling z glinki zielonej, po prostu dosypać jej do prostego szamponu z SLS. Super też podnosi włosy u nasady.”
Źródło: Komentarze na YouTube
„Na początku byłam średnio przekonana do peelingu na włosy. Postanowiłam kupić z własnej ciekawości i powiem, że uczucie czystości, oczyszczenia niezapomniane...”
Jak wykonać peeling skóry głowy? Instrukcja krok po kroku
- Zmocz włosy i zaczekaj, aby jej nadmiar spłynął.
- Nałóż na skórę głowy gotowy peeling (ze sklepu lub wykonany samodzielnie).
- Przez ok. 3-5 minut delikatnie masuj skórę głowy opuszkami palców, wykonują koliste ruchy.
- Następnie dokładnie spłucz peeling. Jeżeli użyłaś np. peelingu z glinką, konieczne będzie dodatkowe umycie włosów szamponem.
- Nałóż na włosy maskę odżywiającą włosy i skórę głowy na 20-30 minut, po czym ją spłucz.
- Nie susz włosów suszarką: pozwól im naturalnie wyschnąć.
Jaki wybrać peeling do skóry głowy: domowy czy gotowy ze sklepu?
Odpowiedź na to pytanie powinna być dostosowana do indywidualnych oczekiwań. Niektórym osobom wystarczy dodanie np. cukru do wybranego szamponu, aby jedynie delikatnie oczyścić skórę, natomiast inni pożądają efektu „WOW” i wówczas konieczne jest albo wykonanie wieloskładnikowego peelingu samodzielnie, albo zakup gotowego produktu ze sklepu. Gotowe produkty mają tę zaletę, że ich składniki są nakierowane na konkretne problemy, mają dobre proporcje, a ich stosowanie jest banalnie proste. Oczywiście peelingu robione samodzielnie również mogą dawać świetne efekty, ale wymagają nieco więcej pracochłonności.
Niestety na rynku nie ma zbyt wiele gotowych peelingów – warto w tej sytuacji sięgać po półprodukty, które dobrze sprawdzą się jako dodatek do domowego peelingu, czyli np. glinka czy czarne mydło.
Peelingi do skóry głowy – TOP 3 gotowe produkty ze sklepu
Wśród dostępnych na półkach sklepowych gotowych peelingów do skóry głowy, szczególnie zasługują na uwagę poniższe produkty.
1. Scrub rokitnikowy Natura Siberica
To bardzo popularny peeling do skóry głowy, o wielu świetnych opiniach. Dobrze oczyszcza skórę głowy, pobudza krążenie, hamuje wypadanie włosów, wspomaga walkę z łupieżem, a także zmniejsza szybkość przetłuszczania się skóry głowy i włosów.
2. Peeling do skóry głowy Vianek Różowy
To delikatny peeling do skóry głowy, który ma działanie oczyszczające, ale też łagodzące – nada się więc dla osób z wrażliwą skórą głowy. Doskonale usuwa pozostałości po kosmetykach, a także oczyszcza skórę z martwego naskórka i łupieżu. Produkt zbiera wiele dobrych opinii na forach, głównie ze względu na skład i działanie.
3. Peelingujący szampon do włosów Khadi
To nie jest typowy peeling, ale ma takie działanie. Świetnie oczyszcza skórę głowy i włosy z nadmiaru sebum i pozostałości kosmetyków. Ma dodatkowo silne działanie wzmacniające włosy i zapobiega ich wypadaniu. Nadaje włosom piękny połysk. Ma dwojakie działanie: oczyszcza oraz świetnie pielęgnuje włosy i skórę głowy. Po takim peelingu nie musimy więc stosować dodatkowo maski odżywczej.
Peeling do skóry głowy – TOP 3 przepisy na domowy scrub
Przygotowanie domowego peelingu do skóry głowy jest bardzo łatwe. Do szamponu wystarczy dodać np. 1-2 łyżki cukru – i na tym koniec! Ale dla wielu osób taki peeling nie wystarcza, ponieważ poza oczyszczaniem nie spełnia innych funkcji. Dlatego poniżej zamieszczamy TOP 3 przepisy na skuteczne peelingi do skóry głowy, które można wykonać samodzielnie!
1. Odtłuszczający peeling z glinką marokańską
To świetny peeling, którego zadaniem jest zmniejszenie przetłuszczania się skóry głowy, gdyż glinka marokańska słynie ze swoich właściwości oczyszczających, a także odtłuszczających. Dodatkowo glinka może pomóc w walce z łupieżem, nadać włosom objętości oraz je odżywić.
Potrzebne składniki:
- 2 łyżki szamponu,
- 2 łyżki cukru (najlepiej trzcinowego),
- 1 łyżka glinki ghassoul.
Przygotowanie: Składniki wymieszaj dokładnie w miseczce i od razu po wymieszaniu, nałóż masę na skalp, delikatnie masując skórę i wykonując kuliste ruchy opuszkami palców przez ok. 3-5 minut. Po zakończeniu masażu spłucz peeling wodą i użyć szamponu (sama woda w przypadku glinki nie wystarczy).
2. Oczyszczający peeling kawowy
To peeling, który nie tylko oczyści skórę głowy, ale i pobudzi krążenie, dotleni skalp, sprawi, że włosy będą rosły szybciej i zmniejszy się ich wypadanie. Należy jednak uważać podczas stosowania peelingu kawowego, gdyż może on nieco podrażniać skórę głowy, jeśli jest wykonywany zbyt intensywnie.
Potrzebne składniki:
- 2 łyżki szamponu.
- 3 łyżki zmielonej kawy.
Przygotowanie: kawę zalej wrzątkiem, poczekaj, aż się dokładnie zaparzy, po czym odcedź ją i pozostaw same fusy. Dodaj do nich szampon i całość wymieszaj. Nakładaj na skórę głowy okrężnymi i delikatnymi ruchami. Po ok. 3-5 minutach masażu, peeling zmywamy wodą i dodatkowo używamy delikatnego szamponu.
3. Peeling lniany na skórę przesuszoną i łuszczącą się
To peeling o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych i normalizującym poziom nawilżenia skóry. Polecany jest szczególnie do stosowania w przypadku łupieżu oraz przesuszonej i/lub łuszczącej się skóry głowy. Dodatkowo dzięki zawartości cennych kwasów roślinnych, wzmacnia włosy i wygładza ich powierzchnię.
Potrzebne składniki:
- 4 łyżki cukru trzcinowego,
- 2 łyżki siemienia lnianego,
- ocet jabłkowy.
Przygotowanie: wszystkie składniki mieszamy ze sobą w miseczce (stosujemy zaledwie kilka kropli octu jabłkowego). Następnie nakładamy scrub na skórę głowy i delikatnie masujemy nim skalp przez 3-5 minut, po czym spłukujemy – nie trzeba używać w tym przypadku szamponu.
Jakie składniki warto zastosować w domowym peelingu do skóry głowy?
Jako dodatki do powyższych peelingów możesz zastosować czarne mydło savon noir lub mydło Aleppo. Dlaczego? Czarne mydło savon noir, mimo że nie znajdziemy w nim składników ścieralnych, świetnie oczyszcza skórę, poprawia krążenie, dotlenia komórki. Dodatkowo może zawierać glinkę rassoul i olej laurowy, które to odżywiają cebulki, regulują poziom wydzielania sebum i łagodzą stany zapalne. Podobne działanie ma mydło Aleppo z olejem laurowym: normalizuje procesy wydzielania sebum (będzie więc świetne dla osób, które mają problem z przetłuszczaniem się włosów), a także nawilży skórę.