Jak zrobić domowy peeling skóry głowy? Przepisy

Peeling skóry głowy

Oczyszczona i nawilżona skóra głowy to podstawa do wzrostu zdrowych, mocnych włosów oraz braku problemów dermatologicznych, takich jak łupież. Aby uzyskać taki efekt, warto regularnie wykonywać peeling skóry głowy. Można skorzystać z gotowych produktów, albo sporządzić domowy kosmetyk, który sprawdzi się równie dobrze do takiego zabiegu. Zobaczcie kilka sprawdzonych przepisów.

Dlaczego warto robić peeling skóry głowy?

Stosujesz wiele odżywek do włosów, olejków, dbasz o nie, nie niszczysz rozjaśnianiem, a nadal włosy rosną cienkie i wypadają? Jeśli marzysz o zdrowych i mocnych włosach, skup się na miejscu, z którego wyrastają. Dlaczego? Włosy na długości stanowią pewnego rodzaju martwe komórki, które są odżywiane w cebulkach. Mieszek włosowy, z którego cebulka wyrasta, składa się natomiast z żywych komórek, dlatego też zwracanie uwagi na pielęgnację skóry głowy nierzadko daje świetne efekty w postaci szybciej rosnących, zdrowszych włosów. Istotne jest, aby pobudzać przepływ substancji odżywczych do cebulki włosa przez mieszek – a możemy to zrobić poprzez masaż lub peeling skóry głowy. Taki zabieg nie tylko wzmocni włosy, ale i zwiększy ich nawilżenie oraz wyreguluje pracę gruczołów łojowych.

Peelingi pozwalają lepiej oczyścić skórę głowy. Zaniedbana skóra może natomiast powodować zapychanie się mieszków włosowych i przyczyniać się m.in. do nadmiernego wypadania włosów. Odpowiednie oczyszczanie skóry głowy pozwala natomiast uregulować produkcję sebum, ograniczając tym samym przetłuszczanie się włosów.

Peeling do skóry głowy: enzymatyczny i mechaniczny

Istnieją dwa rodzaje peelingów do skóry głowy: mechaniczne i enzymatyczne. Peelingi mechaniczne oczyszczają skórę głowy przez małe drobinki działające ścierająco, przez co usuwają martwy naskórek. Jest to polecany peeling raczej dla skóry głowy bez problemów, gdyż jest to dość agresywny zabieg dla skóry. Do peelingów mechanicznych należą np. glinki, zioła, cukier, sparzona kawa, pestki nasion, korund. Lepszym rozwiązaniem, w przypadku skóry głowy z problemami dermatologicznymi, będzie peeling enzymatyczny (lub kwasowy), który działa złuszczająco. Enzymy/kwasy mają za zadanie rozpuścić martwy naskórek bez inwazyjnej ingerencji – w bezpieczny sposób. Peeling enzymatyczny lepie kupić gotowy w aptece, niż eksperymentować w domu, ponieważ istotne jest zastosowane stężenie (nadmierne stężenie może spowodować reakcje alergiczne i podrażnienie skóry). Poniżej przedstawiam zatem przepisy na peelingi do skóry głowy o działaniu mechanicznym. Ich wykonanie zajmie dosłownie kilka minut.

Przepis na peeling cukrowy skóry głowy

cukier trzcinowy
Peeling cukrowy skóry głowy

Peeling cukry bazuje, jak sama nazwa wskazuje, na cukrze. Do wykonania peelingu potrzebujemy następujących składników:

  • cukier trzcinowy (3-4 łyżki),

  • delikatny szampon bez SLS (ok. 2 łyżki),

  • żel aloesowy (ok. 2 łyżki) – alternatywnie miód,

  • wybrany olejek – kilka kropel (polecam olejek herbaciany, rozmarynowy, lawendowy, szałwiowy lub arganowy).

Wszystkie składniki mieszamy, następnie zwilżamy włosy i skórę głowy ciepłą wodą, po czym aplikujemy mieszankę na skalp. Robimy to wykonując delikatny masaż przez ok. 5 minut. Powinnaś poczuć mrowienie i poprawę krążenia. Po wykonaniu peelingu myjemy głowę szamponem, nakładamy odżywkę lub maskę na włosy i spłukujemy. Peeling sprawi, że składniki zawarte w odżywce, lepiej wnikną do cebulek włosa.

Przepis na peeling skóry głowy z solą

sól
Peeling skóry głowy z solą

Do wykonania takiego peelingu potrzebujemy:

  • sól drobnoziarnista (ok. 3 łyżki),

  • dowolny, delikatny szampon (ok. 2 łyżki).

Taki peeling jest polecany szczególnie do skóry nadmiernie się przetłuszczającej. Jak go wykonać? Sól mieszamy z szamponem i nakładamy na zwilżoną skórę głowy. Aplikujemy peeling, wykonując masaż ok. 5-minutowy, po czym spłukujemy mieszankę. Następny krok to standardowe mycie włosów i nakładanie maseczki lub odżywki. Takiego peelingu nie powinno się wykonywać, gdy mamy podrażnienia na skórze głowy – jest on dość silny.

Przepis na peeling kawowy skóry głowy

kawa
Peeling kawowy skóry głowy

Peeling skóry głowy może bazować także na fusach po kawie. Nie tylko oczyści skórę mechanicznie, ale i dostarczy jej kofeiny – ta słynie z działania stymulującego krążenie, a więc pobudzi wzrost włosów i zmniejszy ich wypadanie. Na ten peeling powinny jednak uważać osoby posiadające blond włosy – może bowiem lekko przyciemnić kolor. Czego potrzebujemy do wykonania peelingu? Przepis jest prosty:

  • 3 łyżki zaparzonych fusów po kawie,

  • 2 łyżki wybranego szamponu,

  • kilka kropel dowolnego olejku.

Wszystkie składniki mieszamy i nakładamy na wilgotną skórę głowy, wykonując masaż. Warto w tym czasie się zrelaksować i masować głowę nieco dłużej – nawet 10 minut – aby kofeina miała szansę lepiej zadziałać. Na koniec spłukujemy peeling i myjemy włosy delikatnym szamponem, po czym nakładamy odżywkę. Warto też zastosować metodę OMO mycia, ponieważ kawa lubi pozostawać na włosach. Czyli najpierw nakładamy odżywkę, wtedy myjemy włosy szamponem i znów nakładamy odżywkę.

Peeling skóry głowy – efekty

Efekty stosowania peelingu skóry głowy zauważymy szybko, nawet po pierwszym użyciu. Z pewnością poczujesz przyjemne mrowienie, co jest wynikiem poprawy krążenia. Jeśli peeling będzie wykonywany regularnie, włosy zaczną mniej wypadać, szybciej rosnąć, staną się gładsze, bardziej miękkie i zdrowsze, co jest wynikiem tego, że skóra zaczęła lepiej wchłaniać składniki aktywne z innych kosmetyków czy olejków.

Peeling pozwoli także na regulację sebum i usuwanie martwego naskórka, co nie tylko przyczynia się do porostu włosów, ale i leczy problem nadmiernego przetłuszczania się włosów. Tym sposobem można także skutecznie pozbyć się łupieżu i wielu innych problemów dermatologicznych skóry głowy (np. swędzenie).

Co ważne, peeling skóry głowy pobudza ukrwienie, dotlenia oraz świetnie odżywia cebulki, przez co włosy rosną szybciej i są bardziej uniesione u nasady.

Aby uzyskać takie efekty, peeling skóry głowy powinno się włączyć do regularnej pielęgnacji włosów, wykonując go mniej więcej raz w tygodniu.