Choroba dwubiegunowa to ciągła huśtawka nastrojów
Wyobraź sobie, że wciąż odczuwasz wahania nastroju i poziomu energii. Przez długi czas czujesz się bez sił, zmęczony, niewyspany, bez motywacji do działania, a później nagle... sen staje się dla Ciebie zbędny, nie potrzebujesz jeść, wszystko przyspiesza, w głowie masz jeden pomysł za drugim, energia Cię rozpiera – aby za chwilę znów wpaść w „dołek” i nie czuć energii do życia. Tak – w dużym oczywiście uproszczeniu – może wyglądać życie osoby, która cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową (w skrócie ChAD). Na czym polega ta choroba, jakie ma podłoże i jak ją rozpoznać? Wyjaśniamy poniżej.
Zaburzenia nastroju dwubiegunowe i pokrewne - typy
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe dzielą się na trzy kategorie:
- zaburzenia dwubiegunowe typu I,
- zaburzenia dwubiegunowe typu II,
- zaburzenia cyklotymiczne.
Do powyższej listy niektórzy dołączają także zaburzenia dwubiegunowe i pokrewne, które zostały wywołane przez leki i substancje psychoaktywne oraz powstałe w wyniku choroby afektywnej. Są też zaburzenia nieokreślone. Wszystkie z nich jednak łączy jeden element: występowanie w życiu chorych osób epizodów depresyjnych i maniakalnych lub hipomaniakalnych. I tak kolejno:
- w zaburzeniu dwubiegunowym typu I występują na przemian epizody depresyjne i maniakalne,
- w zaburzeniu dwubiegunowym typu II występują na przemian epizody depresyjne i hipomaniakalne,
- w zaburzeniu dwubiegunowym cyklotymicznym występują na przemian łagodne epizody depresyjne i maniakalne.
Aby dobrze rozpoznać, a później leczyć chorobę dwubiegunową, terapeuta musi stwierdzić, jaki rodzaj choroby dwubiegunowej dotyczy pacjenta. Pomocne w określeniu tego będzie zaznajomienie się z cechami charakterystycznymi dla poszczególnych epizodów, czyli epizodu depresyjnego, maniakalnego i hipomaniakalnego.
Na czym polega epizod depresyjny?
Osoba przeżywająca epizod depresyjny faktycznie przeżywa depresję – i niestety z tego powodu bardzo często choroba dwubiegunowa jest mylnie diagnozowana jako depresja. Epizod depresyjny trwa zwykle kilka miesięcy, ale jest to okres przynajmniej 2 tygodni. W tym czasie dochodzi do:
- utraty zainteresowań,
- obniżonego nastroju,
- uczucia zmęczenia,
- nadmiernej senności,
- zmian w poziomie apetytu,
- zmian w masie ciała,
- poczucia niskiej wartości,
- poczucia bezsensu działania,
- poczucia winy,
- utraty odczuwania przyjemności,
- spadku poziomu energii,
- braku motywacji do najprostszych działań (higieny osobistej, jedzenia, pracy),
- problemów z koncentracją i pamięcią,
- problemów z podejmowaniem decyzji,
- pojawienia się bólu cielesnego (np. ból głowy),
- zwiększonej drażliwości, uczucia gniewu, płaczliwości.
Jeśli depresja nie jest rozpoznana i leczona, mogą pojawić się myśli i tendencje samobójcze. Do stwierdzenia depresji (epizodu depresyjnego) konieczne jest potwierdzenie przynajmniej 5 z powyższych kryteriów.
Na czym polega epizod maniakalny?
Choroba dwubiegunowa jest ściśle związana z epizodem określanym potocznie jako „mania”. Stan ten kojarzy nam się z nadmiernym dążeniem do czegoś. Nazywamy człowieka „maniakiem”, jeśli dana rzecz pochłania go tak mocno, że nie patrzy na innych i zapomina o wszystkich pozostałych sprawach. Epizody manii w chorobie dwubiegunowej mają z tym skojarzeniem coś wspólnego – charakteryzują się bowiem uczuciem ciągłego popędu za własnymi pomysłami czy myślami. Poniżej przedstawiamy kryteria diagnostyczne i objawy epizodu maniakalnego w chorobie dwubiegunowej:
- Przez okres min. 7 dni nastrój staje się nieadekwatny do sytuacji i jest trwale podwyższony lub trwale drażliwy. W przypadku depresji nastrój ten był stale obniżony i choremu brakowało energii. W epizodzie maniakalnym energia ta powraca ze zdwojoną siłą. Nie oznacza to jednak, że nastrój staje się optymistyczny – może się zdarzyć, że osoba cierpiąca na chorobę dwubiegunową będzie miała epizod manii z silnymi negatywnymi emocjami – np. gniewu.
- Epizod maniakalny charakteryzuje się podwyższeniem samooceny – i to w sposób nagły. Chory ma poczucie własnej wyjątkowości i jest przekonany o swoich umiejętnościach.
- Zmniejsza się potrzeba snu (w depresji snu wciąż było za mało – nawet po kilkunastu godzinach snu chory czuje się zmęczony) i to mimo podwyższenia poziomu aktywności. W skrajnych przypadkach osoba w epizodzie manii może nie spać nawet przez kilka dni i nie odczuwa przy tym zmęczenia.
- Dochodzi do pobudzenia psychoruchowego i problemów ze skupieniem uwagi. Objawia się to np. brakiem możliwości skupienia myśli na jednym temacie czy niemożność usiedzenia w jednym miejscu.
- Chory w epizodzie manii może angażować się w czynności, które są przyjemne, ale mają wysokie ryzyko bolesnych konsekwencji, np. nieodpowiedzialny seks, bardzo szybka jazda samochodem, sporty ekstremalne, zażywanie substancji psychoaktywnych).
- Osoba w manii często angażuje się w zbyt wiele rzeczy jednocześnie.
- Obserwuje się zwiększoną towarzyskość, np. odnawianie starych kontaktów czy bardzo częste telefonowanie do znajomych.
Na czym polega epizod hipomaniakalny?
Przedrostek „hipo” dołączony do słowa „mania” oznacza, że jest to stan o mniejszym nasileniu. Hipomania jest zatem łagodniejszą manią – epizod maniakalny przebiega o wiele spokojniej. Objawy i kryteria diagnostyczne tego stanu są zatem podobne, ale „słabsze” niż wyżej wymienione. Hipomania występuje przez co najmniej 4 dni – obserwuje się wówczas podwyższony nastrój lub większą drażliwość. Występują ponadto przynajmniej 3 objawy charakterystyczne dla manii, takie jak:
- zwiększone poczucie własnej wartości lub samoocena,
- mniejsza potrzeba snu,
- problemy ze skupieniem uwagi, rozproszone myśli,
- pobudzenie psychoruchowe,
- nadmierna aktywność i angażowanie się w czynności, które są przyjemne, ale mogą powodować przykre konsekwencje.
Jak długo trwają epizody w chorobie dwubiegunowej?
To pytanie jest trudne i nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi – w każdym przypadku przebieg choroby przybiera swój własny tor. Możemy jednak sięgnąć do szacunków i poczynionych badań – według nich w ciągu 10 lat występują średnio cztery epizody, przy czym np. osoby z zaburzeniem typu I doświadczają czasami nawet czterech lub większej liczby epizodów w ciągu roku (dotyczy to 5-15% chorych).
Naukowcy sądzą, że na czas trwania epizodów może mieć wpływ zmiana poczyniona w harmonogramie przebudzenia. Może to wynikać np. ze zmiany strefy czasowej, zmiany pracy czy innej ważnej zmiany życiowej, która zmusiłaby nas do nagłego przestawienia się na sen i aktywność o innych niż dotychczas porach. Eksperci wskazują ponadto, że na przebieg epizodów w chorobie dwubiegunowej może mieć wpływ płeć – u mężczyzn np. pierwszym epizodem jest zwykle epizod maniakalny, a u kobiet – depresyjny. U mężczyzn dodatkowo liczba epizodów maniakalnych zwykle jest równa lub wyższa od epizodów depresji, natomiast u kobiet przeważają epizody depresyjne.