Szare mydło – właściwości i zastosowanie. Jak działa na skórę?

Szare mydło - właściwości i zastosowanie

Szare mydło powraca na półki drogeryjne w wielkim stylu. Nie jest już reliktem smutnej rzeczywistości PRL, ale prawdziwym hitem w pielęgnacji skóry, włosów czy w zastosowaniu domowym, np. do prania. Jakie ma właściwości?

Szare mydło – powrót popularności

Niepozorne szare mydło, właściwie bez zapachu – niegdyś obecne w każdym domu, później odstawiony i kojarzony jako symbol PRL, do którego nie chcemy wracać. Miejsce szarego mydła na wiele lat zajęły kolorowe i pachnące mydełka w różnych wariantach i kształtach, z pięknymi opakowaniami i wyglądem. Okazuje się jednak, że dziś szare mydło, zamiast tkwić w lamusie, powraca na salony w wielkim stylu – zdecydowanie przeżywa swój renesans.

Wzrost zainteresowania szarym mydłem można tłumaczyć m.in. trendem na ekologiczny styl życia, zgodnie z którym poszukuje się zdrowych i jak najmniej przetworzonych produktów. Wiele osób sięga dziś po szare mydło, z powodów zdrowotnych – gdyż nie znajdziemy w nim związków chemicznych, sztucznych barwników czy parabenów i innych ulepszaczy stosowanych na masową skalę we współczesnych środkach myjących, które podrażniają i uczulają. Szare mydło jest ich pozbawione (a przynajmniej z założenia powinno!), zatem zdaje się być o wiele bezpieczniejsze, zwłaszcza dla alergików.

Szare mydło – potasowe czy sodowe?

Szare mydło, którego używały nasze babcie i mamy, było mydłem potasowym – znajdowały się w nim właściwie jedynie sole potasowe wyższych kwasów karboksylowych. Poza tym skład zawiera kwas cytrynowy, chlorek sodu oraz glicerynę. W takim mydle nie było żadnych sztucznych barwników czy innych ulepszaczy, a obecność soli potasowych sprawiała, że mydło stawało się miękkie i świetnie rozpuszczało się w wodzie (z tego powodu było również chętnie wykorzystywane do prania). W czasach PRL-u szare mydło potasowe było stosowane do mycia i do sprzątania domu.

Szare mydło potasowe
Szare mydło potasowe

Obecnie znów na półkach drogeryjnych znajdziemy szare mydło, jednak występuje ono zwykle pod nazwą „mydła naturalnego”. Ma ono inny skład niż mydło znane nam z PRL-u – nie bazuje bowiem na solach potasowych, tylko solach sodowych – a te trudniej rozpuszczają się w wodzie i są twardsze. Mimo, że należą do grupy mydeł szarych, bardziej pasuje do nich nazwa „mydła naturalne”, gdyż nie zawierają w składzie sztucznych barwników czy innych substancji. Tego typu mydła chwali się m.in. za korzystne właściwości dla skóry – zwłaszcza dla alergików.

Szare mydło sodowe
Szare mydło sodowe

Szare mydło z tłuszczu roślinnego czy zwierzęcego?

Dawniej mydła wytwarzano z tłuszczów zwierzęcych – np. ze smalcu wieprzowego. Z czasem jednak zaczęto je zastępować tłuszczami roślinnymi – m.in. pochodzącymi od warzyw, orzechów czy nasion. Obecnie w mydłach stosuje się m.in. olej kokosowy, laurowy, lniany, palmowy lub oliwę z oliwek. Oba rodzaje tłuszczów mają swoje zalety i wady. Stosowanie olejów roślinnych wydaje się być bardziej ekologiczne, natomiast oleje zwierzęce – takie, jakie wykorzystywano dawniej, czyli np. łój wołowy – według wielu osób dają więcej korzyści, gdyż ich biozgodność z ludzką skórą jest większa, niż w przypadku olei roślinnych (zawierają podobne proporcje kwasów tłuszczowych) i dodatkowo są bogate w kwas linolowy o działaniu przeciwzapalnym.

Czym charakteryzuje się klasyczne szare mydło?

„Prawdziwe” szare mydło poznamy po tym, że dobrze się pieni i jest ciemniejsze. Jest ponadto delikatniejsze od sodowego mydła i bardziej przyjazne dla naszej skóry. Mydła sodowe są jaśniejsze i twardsze. Warto podczas zakupu zapoznać się z etykietą, szukając informacji, czy jest to mydło potasowe (tradycyjne), czy sodowe, a także jaki ma dokładny skład.

W składzie tradycyjnego mydła znajdzie się np.:

  • potassium palmate (czyli sole potasowe),
  • sodium chloride (chlorek sodu),
  • citric acid (kwasek cytrynowy),
  • gliceryn (gliceryna).

Na tym skład powinien się zakończyć. Często jednak producenci dodają do tej bazy np. oleje eteryczne, barwniki czy konserwanty – takich mydeł lepiej się wystrzegać.

Szare mydło – jakie ma właściwości?

Po użyciu tradycyjnego mydła potasowego, skóra nie jest wysuszona, ale nawilżona i miękka. Powstaje wrażenie, że znajduje się na niej balsam. Mydło ma ponadto właściwości delikatnie złuszczające naskórek, dzięki czemu skóra staje się też gładka – niczym po delikatnym peelingu. A ponieważ dobre szare mydło potasowe ma prosty skład i nie zawiera żadnych sztucznych ulepszaczy, nie uczula (lub uczula o wiele mniej od innych produktów myjących), więc może być stosowane także przez alergików czy osoby o delikatnej skórze.

Według wielu osób szare mydło potasowe jest też remedium w walce z atopowym zapaleniem skóry! Sprawdzi się też u osób z problemami z trądzikiem, gdyż ma właściwości antybakteryjne.

Do kolejnych zalet szarego mydła możemy dodać fakt, że ma ono działanie regenerujące i świetnie przyspiesza gojenie się ran. Stosuje się np. roztwór z szarego mydła i wody na zanokcicę, stłuczenia, obrzęki, opuchlizny czy stłuczenia.

Jakie zastosowanie ma szare mydło?

Ponieważ właściwości szarego mydła są różnorodne, także takie jest jego zastosowanie. Wykorzystywane jest m.in. do:

  • mycia twarzy i ciała – zwłaszcza w przypadku cery tłustej i trądzikowej,
  • mycia włosów – niektórzy uważają, że szare mydło przyspiesza wzrost włosów, jednak należy pamiętać, żeby dodać do płukania soku z octu czy cytryny, aby ułatwić rozczesywanie i zapobiegać przesuszaniu się skóry głowy,
  • golenia – zamiast kremu,
  • prania tkanin – w tym do prania ubranek dziecięcych, zarówno ręcznie, jak i w pralce automatycznej, po uprzednim rozpuszczeniu w wodzie,
  • wybielania i wywabiania plam – nawet tych najbardziej uporczywych; sprawdzi się szczególnie w przypadku plam na ubrankach dziecięcych, gdzie nie możemy zastosować mocno drażniącego środka usuwającego plamy i konieczne jest użycie produktu hipoalergicznego – bezpiecznego dla dziecka,
  • czyszczenia – zarówno wykładzin czy tapicerek, jak i podłóg z gresu i glazury,
  • leczenia ran, stłuczeń i obrzęków – w postaci roztworu z wodą nadaje się do stosowania na rany, w celu przyspieszenia ich gojenia, a także na wszelkie stłuczenia, zwichnięcia, obrzęki i opuchliznę,
  • zwalczania szkodników – szare mydło zwalcza mszyce, wełniaki, przędziorki i inne szkodniki roślin,
  • leczenia problemów skórnych – np. trądziku, łupieżu, atopowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy, liszaju i wysypek.

Jakie szare mydła są najlepsze pod względem właściwości?

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej jest wybierać mydła potasowe (czyli tradycyjne). Ponadto mydło szare, aby dawało jak najwięcej korzyści, powinno być produkowane np. z ługu potasowego – wówczas będzie miało naturalne, lecznicze właściwości. Takie mydła to np. mydło syryjskie z Aleppo, marsylskie czy kastylijskie – to mydła produkowane ręcznie i z naturalnych składników (dodatki są roślinne) i co ważne, zanim trafią do sprzedaży na półki sklepowe, przechodzą etap leżakowania.

  • Mydło marsylskie – w 72% składa się z olejów naturalnych i niekiedy jest uzupełnione aloesem, olejkami eterycznymi lub masłem shea. To mydło niezawierające produktów zwierzęcych i wykazuje naturalne pH.
  • Mydło kastylijskie – zawiera mieszaninę olejów, w tym np. jojoba czy olej konopny.
  • Mydło z Aleppo – to bardzo popularne mydło, w którego składzie znajdziemy oliwę z oliwek i olej laurowy. Takie połączenie zapewnia działanie antybakteryjne oraz nawilżające – stąd często jest stosowane przez osoby z problemami skórnymi (np. z trądzikiem czy nadmiernym łojotokiem).

Czym kierować się podczas zakupu szarego mydła?

Warto sięgnąć po mydło, które jest ulepszone np. o naturalny olej, ekstrakty roślinne czy masło shea – dzięki temu skóra nie będzie narażona na nadmierną utratę wody. Takie mydło zadziała zatem leczniczo, bakteriobójczo, oczyszczająco, a także nawilżająco. Mydła potasowe pozostawiają skórę gładką, czystą i nawilżoną. Dzięki funkcji nawilżania, świetnie sprawdzają się także do mycia włosów czy golenia.

Jeśli chodzi o mydło sodowe, jest no mniej przyjazne dla naszej skóry – ma m.in. wyższe pH. Nie nawilża ponadto tak, jak mydło potasowe.

Kupując mydło potasowe, zwróć uwagę na jego kolor. Naturalne, ekologiczne mydło będzie miało brunatny odcień i nie będzie zawierać barwników czy parabenów. Tłuszcze natomiast będą raczej roślinne, a nie zwierzęce.

Bibliografia

  • P. Tarka; Substancje aktywne preparatów myjących stosowanych w placówkach medycznych; „Ogólnopolski Przegląd Medyczny”, nr 11/2013, str. 24-26;
  • Ch. Ditchfield; The Story Behind Soap; Raintree books, London, 2012.