Lifting rzęs – co to jest?
Lifting rzęs, a inaczej trwała rzęs, to jeden z popularniejszych w ostatnim czasie zabiegów na rzęsy. Celem jest trwałe podkręcenie rzęs i ich uniesienie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa ok. 1-1,5 godziny. Trwałą rzęs można wykonać na każdej długości, jednak zabieg ten polecany jest najbardziej osobom, które mają rzęsy proste i długie. W przypadku rzęs krótkich i kruchych, efekty mogą być niestety niezadowalające i będziesz żałowała wydanych w salonie pieniędzy. Efekty utrzymują się od 6 do nawet 12 tygodni, jednak najbardziej spektakularne są przez pierwsze 4 tygodnie.
Lifting rzęs – jak zrobić? Przebieg zabiegu krok po kroku
W jaki sposób wykonuje się lifting rzęs? Zobaczcie poniżej filmik instruktażowy, a także poszczególne kroki spisane chronologicznie w punktach.
Krok 1. Na początek oczyszczamy twarz z makijażu.
Krok 2. Siadamy na fotel lub łóżko wskazane przez kosmetyczkę. Specjalistka za pomocą wacika nasączonego w olejku rycynowym lub soli fizjologicznej, zaczyna odtłuszczanie rzęs. Następnie przeczesuje włoski małą szczoteczką i dokonuje wyboru odpowiedniej wielkości miniaturowego wałeczka do liftingu rzęs (rozmiary wałeczków: S, M lub L w zależności od tego, jak mocny ma być skręt i jak długie są rzęsy).
Krok 3. Przechodzimy do zakręcania rzęs. Najpierw kosmetyczka nasącza rzęsy preparatem, którego zadaniem jest nadanie rzęsom odpowiedniego kształtu. Następnie przykładane są do oczu wałeczki i naginanie ich w taki sposób, aby dopasowały się do powieki. Włoski dociskane są niewielkim drewnianym patyczkiem do wałeczka.
Krok 4. W tym kroku nakładany jest specjalnych żeli na rzęsy. Jeden z nich ma otworzyć łuskę, a drugi – zamknąć. Najpierw kosmetyka posługuje się drewnianym patyczkiem i z jego pomocą nakłada żel otwierający łuskę włosową – pozostawia go na ok. 10 minut. Następnie nakładany jest drugi żel – utrwalacz – który ma na celu utrwalenie struktury rzęs w podkręconym kształcie. Preparat również pozostawiany jest ok. 10 minut.
Krok 5. To już ostatni krok, podczas którego usuwany jest z powiek wałeczek poprzez delikatne naciągnięcie powieki i zrolowanie go ku górze. Po zabiegu nie myjemy rzęs przez 24 godziny. Po tym czasie możemy rzęsy przemyć i rozczesać – wówczas widoczny będzie pełny efekt zabiegu.
Ile kosztuje lifting rzęs u kosmetyczki?
Cena liftingu rzęs wynosi od 60 do nawet 150 zł w zależności od miasta, renomy salonu i zastosowanych preparatów. Często lifting wykonywany jest z innymi zabiegami, których celem jest przyciemnienie rzęs (henna) lub ich odżywienie (botoks rzęs). Wówczas koszt zabiegu jest oczywiście wyższy. Zabieg powtarza się średnio co 8 tygodni, więc ze względu na trwałość, cena wydaje się dość wygórowana.
Lifting rzęs w domu – jakie produkty kupić?
Trwałą rzęs możemy także wykonać w domu, ale jest to dość ryzykowne, jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia. Warto przed wykonaniem zabiegu, dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat, obejrzeć kilka tutoriali i zamówić profesjonalne preparaty wysokiej jakości. Należy także kupić samoprzylepne wałeczki (w zależności od długości rzęs wybieramy rozmiar S, M lub L), 2 rodzaje specjalnych żeli, klej do podklejenia rzęs i pędzelek do aplikacji. Warto wyposażyć się także w drewniany patyczek, sól fizjologiczną i kilka wacików. Zestaw do samodzielnego liftingu rzęs kosztuje w sklepach internetowych 100-200 zł, w zależności od jakości i wyposażenia. Najpopularniejsze są zestawy: Lash Lift, Iconsign, Elleebana, Secret Lashes, Refectocil, Noble Lashes i Thuya.
Domowy lifting rzęs nie jest jednak tak bezpieczny, jak w salonie. Wystarczy chwila nieuwagi, by żel dostał się do oka i spowodował podrażnienie. Ciężko ponadto wykonać zabieg samodzielnie, ponieważ trzeba mieć zamknięte oko.
Samodzielnie wykonany lifting rzęs - efekty zabiegów w domu
Poniżej przedstawiamy kilka testów zabiegu liftingu rzęs, wykonanych przez popularne Vlogerki na YouTube.
Przeciwwskazania do wykonania trwałej rzęs
Lifting rzęs ma pewne przeciwwskazania – niestety nie każda z pań będzie mogła wykonać taki zabieg. Trwała na rzęsy nie jest wskazana w przypadku częstych infekcji oczu, zapalenia spojówek, tendencji do podrażnień oka i skóry wokół oka, niedawnym zabiegu chirurgicznym oka lub jego okolic, występowania jęczmienia na oku, posiadania delikatnych i kruchych rzęs.
Lifting rzęs – czy może mieć skutki uboczne?
Niestety stosowane do trwałej na rzęsy żele mogą osłabić kondycję rzęs – zwłaszcza takich, które naturalnie są cienkie i łamliwe (podobne efekty są w przypadku trwałej ondulacji na włosach). Używane do kręcenia preparaty niestety nie służą dobrze naszym rzęsom, a substancje w nich zawarte mogą dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę. Jeżeli więc posiadamy cienkie i kruche rzęsy, lepiej zrezygnować z zabiegu lub połączyć lifting rzęs z botoksem lub laminowaniem, które to skutecznie wzmacniają i odżywiają włoski. Istotny jest także wybór kosmetyków wysokiej jakości (jeżeli robimy lifting w domu) lub wybór salonu o dobrej renomie (jeżeli decydujemy się na usługę kosmetyczki).