Gdy jest ona oderwana od innych metod, m.in. psychoterapii, wzbudza u pacjenta jedynie chwilową motywację zewnętrzną do walki z nałogiem. Praca z psychoterapeutą wpływa natomiast na wzbudzenie motywacji wewnętrznej i podjęcie świadomych decyzji reorganizujących całe dotychczasowe życie alkoholika. Do pokonania nałogu konieczna jest zmiana sposobu myślenia, wypracowanie nowych metod walki z nadmiernym stresem, metod spędzania wolnego czasu oraz zmiana systemu wartości, którym dotychczas się kierowano w życiu.
Pacjenci nie powinni zatem pytać, co jest bardziej skuteczne – Esperal czy psychoterapia. Tylko połączenie wieloetapowych oddziaływań może przynieść oczekiwany rezultat. Choć większość specjalistów uważa, że z choroby alkoholowej nie da się uzależnionego całkowicie wyleczyć, warto podjąć próbę pozostania w trzeźwości. Mimo że alkoholikiem zostaje się na całe życie, można pożegnać się z nałogiem i stać abstynentem, dbającym o własne zdrowie i życie. Alkoholik, który wszywa wszywkę bez uczestnictwa w innych formach terapii, często myśli, że robi sobie chwilową przerwę od picia. Wymuszona abstynencja może nie być jednak skuteczna. Tylko konfrontacja z rzeczywistością, naruszenie obrazu własnego ja podczas psychoterapii przynosi wymierny skutek.
Choroba alkoholowa i jej konsekwencje
Alkoholizm dotyka zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej zdrowia człowieka. Wpływa na pogorszenie ogólnego stanu i kondycji organizmu. Nadmierne spożywanie substancji odurzającej i długie ciągi alkoholowe sprzyjają wyjałowieniu – pozbawiają narządy i tkanki wszelkich substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, mózg alkoholika bardzo szybko przyzwyczaja się do przyjemnych bodźców, które na co dzień serwuje mu chory. W umyśle nałogowca uaktywnia się ośrodek nagrody, który kojarzy substancję odurzającą z odprężeniem, relaksem, sposobem na pozbycie się napięcia i nadmiernego stresu. Na skutek spożywania substancji odurzającej struktury mózgowe wydzielają hormony szczęścia (m.in. dopaminę). Wpływają one na poprawę ogólnego samopoczucia chorego. W związku z tym mylnie kojarzy on spożywanie alkoholu z jego pozytywnym wpływem na swój organizm. Wyjściem z tej sytuacji może być Esperal, ograniczający pozytywne skojarzenia nałogowca.
Metody awersyjne wspomagające leczenie alkoholizmu działają w taki sposób, by spożywanie alkoholu z nagrody przeistoczyło się w karę. Do jednej z takich metod należy wszywka alkoholowa. Posiadając ją w swoim organizmie, alkoholik zaczyna bać się konsekwencji połączenia Esperalu z alkoholem i na siłę powstrzymuje się od picia. Mózg staje się neurochemicznym podłożem kary, a jego pobudzenie wyzwala uczucie wstrętu i lęku. Wszywka alkoholowa jest zatem uznawana za jedną z najskuteczniejszych farmakologicznych metod wspierania choroby alkoholowej. Walczy bowiem nie tylko z objawami, ale z przyczynami schorzenia. Wpływa na możliwość przerwania ciągu alkoholowego przez uzależnionego i motywuje go w sposób zewnętrzny do utrzymania abstynencji. Najlepsze efekty daje jednak wtedy, gdy nie jest stosowana samodzielnie.
Esperal czy psychoterapia?
Wszywka alkoholowa dostępna jest wyłącznie dla tych pacjentów, którzy świadomie i dobrowolnie chcą zdecydować się na skorzystanie z możliwości, jakie daje terapia awersyjna. Każdy chory przed wykonaniem zabiegu implementacji wszywki musi bowiem podpisać stosowne oświadczenia i zgodę na „zaszycie”. W przypadku tej terapii nie będą zatem pomocne naciski ze strony rodziny i najbliższych. Wielu pacjentów decyduje się ponadto na wszywkę mimo braku wiary w jej skuteczność. Ta grupa najczęściej ryzykuje własnym zdrowiem i życiem i próbuje przepić wszywkę. Skuteczność substancji, czyli jej stopniowe uwalnianie się do krwiobiegu pacjenta, może trwać nawet rok. W tym czasie konieczne jest zachowanie abstynencji, czyli przebrnięcie przez barierę, jaką dla niektórych uzależnionych jest podjęcie terapii odwykowej.
Świadomość posiadania w swoim ciele strażnika i straszaka nie pomogą w całkowitym odrzuceniu nałogu. Alkoholik ma świadomość, że nie może pić, a wszywka alkoholowa jest jego motywacją zewnętrzną. By nie odliczać dni, które pozostały mu do ograniczenia skuteczności wszywki, chory powinien zdecydować się również na psychoterapię. Dzięki temu dowie się on, w jaki sposób poruszać się w codzienności, by nie wzbudzać w sobie chęci spożywania alkoholu i nie wracać do nałogu.
Wszywka alkoholowa w Katowicach
Esperal w Katowicach dostępny jest m.in. w ofercie Centrum Medycznego Galmedic. Więcej o usługach placówki można przeczytać tutaj https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/. Wszywka stosowana jest przez lekarzy głównie jako element kompleksowej terapii alkoholizmu. W Galmedic można bowiem skorzystać nie tylko z wszywki, ale również psychoterapii, detoksu i kroplówek na kaca.
Wszywka alkoholowa w Katowicach wszywana jest w atmosferze dyskrecji, komfortu i bezpieczeństwa. Zabieg polega na umieszczeniu w ciele pacjenta jałowych tabletek z substancją czynną leku – disulfiramem. On zaś stopniowo uwalnia się do krwiobiegu chorego, wpływając w sposób pośredni na jego samopoczucie. Odczuwalny jest wyłącznie dla tych osób, które nie stosują się do zaleceń lekarskich i podejmują próby przepicia wszywki. Disulfiram wchodzi w reakcję z alkoholem etylowym i wywiera wpływ na proces trawienia substancji odurzającej. W konsekwencji w organizmie „zaszytego” chorego dochodzi do kumulacji toksyn i szkodliwych produktów przemiany alkoholu. Jednym z nich jest aldehyd octowy. W zwiększonym stężeniu w krwiobiegu chorego powoduje występowanie objawów zatrucia alkoholem, które określa się mianem reakcji disulfiramowej.
Esperal a reakcja disulfiramowa
Po połączeniu działania wszywki alkoholowej z substancją odurzającą pacjent może skarżyć się na ogólne rozdrażnienie, ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i koncentracji. Jeżeli spożyje większą dawkę alkoholu, jego objawy będą groźniejsze i bardziej nasilone. Przepicie wszywki może skończyć się dla pacjenta tragicznie.
Zagrożeniem dla zdrowia i życia chorego są takie objawy i dolegliwości jak: tachykardia, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, napady drgawek, amnezja, utrata świadomości, zawał mięśnia sercowego, udar, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia. Wszystkie te stany mogą wystąpić w konsekwencji podjętej próby przepicia wszywki. Z tego względu warto podczas stosowania Esperalu jednocześnie sięgać po rady specjalistów i uczestniczyć w psychoterapii alkoholizmu.
Zabieg implementacji wszywki
Powikłania po zabiegu nie są częste. Niektórzy pacjenci skarżą się na miejscowe reakcje alergiczne, głównie manifestujące się poprzez zaczerwienienie, świąd i pieczenie powstałej w wyniku zabiegu rany. Tabletki z disulfiramem umieszcza się w ciele pacjenta chirurgicznie. Lekarz za pomocą skalpela wykonuje niewielkie nacięcie na skórze chorego i prowadzi je w głąb mięśnia pośladkowego. Tam umieszcza kilka tabletek z substancją leczniczą i powstałą ranę zaszywa. Pacjent powinien obserwować jej stan i dbać o higienę. Konieczna jest samodzielna zmiana opatrunku i przemywanie rany delikatnym środkiem dezynfekującym. W ten sposób zapobiega się ewentualnym zakażeniom i złemu gojeniu rany. Niektórzy chorzy zauważają, że rana nie goi się prawidłowo. Niektóre objawy mogą świadczyć o powstającej w okolicy wszywki torbieli. Dlatego też wszelkie alarmujące nas symptomy powinniśmy zgłosić lekarzowi.
Artykuł sponsorowany