Czym jest endermologia?
Endermologia to nowoczesny masaż z wykorzystaniem specjalnego urządzenia. Nie od dziś wiadomo, że masaż ciała daje wiele korzyści dla skóry i tkanek całego ciała. Taki zabieg nie tylko jest w stanie ujędrnić skórę czy usprawnić krążenie krwi, ale również przyspieszyć procesy metaboliczne, które mają miejsce w komórkach ciała. Tym samym, masaż może ułatwić oczyszczenie komórek ze zbędnych produktów przemiany materii, a także spalanie tkanki tłuszczowej. Szczególnie skuteczny w tym aspekcie będzie masaż podciśnieniowy, czyli właśnie endermologia. Zabieg wykonuje się z zastosowaniem głowic, którymi steruje się za pomocą komputera. Głowice wyposażone są w specjalne rolki oraz komorę ssącą – taka konstrukcja pozwala wywierać wpływ nawet na głębsze warstwy skóry, dzięki czemu zabieg daje wyraźne efekty.
Kto nie powinien wykonywać endermologii?
W temacie endermologii i wielu innych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną, powinniśmy uważać na możliwe przeciwwskazania. Do zabiegu endermologii powinny z dużą ostrożnością podchodzić szczególnie osoby, które zmagają się z rozmaitymi problemami skórnymi. Zabieg nie zawsze może być przeprowadzony w sytuacji, gdy mamy problemy z układem krążenia. Z tego względu endermologia nie jest zalecana m.in. w przebiegu:
-
stanów zapalnych skóry,
-
infekcji skóry,
-
trądziku (różowatego i zapalnego),
-
ezgemy,
-
podrażnień skóry,
-
żylaków,
-
zakrzepicy,
-
stanów zapalnych naczyń krwionośnych.
Dodatkowo przeciwwskazaniem do zabiegu endermologii jest karmienie piersią i ciąża, a także choroby nowotworowe, tłuszczaki, przepuklina lub cukrzyca, która przebiega z neuropatią obwodową. Ponadto endermologii nie powinno się wykonywać podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.
Jakie są wskazania do zabiegu endermologii?
Zabieg endermologii zwykle poleca się osobom, które chcą zredukować cellulit lub zmagają się z problemami takimi, jak obrzęki, nagromadzenie wody w organizmie, niewydolność żylna, wzmożone napięcie mięśni, otyłość, bóle mięśniowe. Endermologia może ponadto być zabiegiem uzupełniającym po liposukcji.
Endermologia – jak wygląda zabieg?
Jak przebiega zabieg? Przed jego rozpoczęciem należy włożyć na ciało specjalny kostium chroniący naszą skórę przed bezpośrednim kontaktem z urządzeniem. Kostium ma także za zadanie zwiększyć poślizg głowic. Głowica masująca, wykorzystywana podczas endermologii, zasysa fałdy skórne, natomiast rolki, które są jej częścią, masują skórę od wewnątrz do zewnątrz.
Zabieg endermologii nie boli, o ile intensywność masażu jest do nas indywidualnie dostosowana. Możemy mimo wszystko odczuwać niewielki dyskomfort podczas pierwszego zabiegu, natomiast podczas kolejnych nasze ciało powinno już przyzwyczaić się do takiego rodzaju masażu i tym samym będziemy w stanie się zrelaksować i odczuwać przyjemność.
Endermologia trwa od 15 do 40 minut (w zależności od tego, jaki obszar ciała jest poddawany masażowi). Endermologia powinna być wykonywana w seriach ok. 10-15 wizyt w ilości 2-3 razy w tygodniu – wówczas osiągniemy najlepsze i trwałe efekty. W przypadku serii wizyt, konieczne jest na czas ich trwania wypijanie min. 2 litrów wody dziennie. Warto wiedzieć, że skuteczność endermologii będzie większa, jeśli dodatkowo zadbamy o regularną aktywność fizyczną i wdrożymy dietę lekkostrawną.
Ile kosztuje endermologia?
Pojedynczy zabieg endermologii to koszt od 50 do nawet 200 zł w zależności od miejscowości, poddawanego obszaru ciała oraz renomy gabinetu. Im większa powierzchnia ciała poddawana zabiegowi, tym oczywiście koszt jest wyższy. Najtańsza będzie zatem endermologia wykonywana np. na twarzy, a najdroższa – w przypadku masażu ud i pośladków w celu redukcji cellulitu lub zmniejszania obwodu. Seria zabiegów będzie wiązała się natomiast z droższym jednorazowym wydatkiem, natomiast cena jednostkowa zapewne będzie korzystniejsza, jeśli kupimy od razu pakiet wizyt. Przykładowa cena takiej serii to 1000-1500 zł.
Endermologia na odchudzanie?
Endermologia to zabieg, który jest wykorzystywany do wspomagania odchudzania. Stosuje się ją zwykle w okolicach ud, brzucha, szyi i twarzy. Zabieg polecany jest dla osób, którym zależy na redukcji cellulitu, blizn i rozstępów, ale również na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała, który trudno jest zredukować samą dietą i ćwiczeniami. Efekt wyszczuplenia po zabiegu endermologii daje także lepsza kondycja skóry, która staje się bardziej jędrna, a sylwetka odpowiednio wymodelowana.
Pamiętajmy jednak, że jeden zabieg nie da efektów – konieczny jest cały pakiet (seria) zabiegów, aby pozbyć się cellulitu i wyszczuplić sylwetkę. Oczywiście endermologia nie zastąpi odchudzania (zdrowa dieta plus ćwiczenia), ale zdecydowanie wzmocni efekty naszych starań, działając wspomagająco szczególnie na trudne partie ciała (oporne na ćwiczenia). Endermologia pobudza ponadto produkcję elastyny i kolagenu, co również korzystnie wpływa na skórę i jej elastyczność, dając efekt większej jędrności, a co za tym idzie – wyszczuplenia sylwetki. Endermologia ponadto usprawnia obieg limfy w organizmie, dzięki czemu pozwala na pozbycie się obrzęków – a często te decydują o wrażeniu, że uda czy brzuch sprawiają wrażenie grubszych niż w rzeczywistości.
W jaki sposób endermologia odchudza?
Skąd takie efekty endermologii? Masaż podciśnieniowy uaktywnia metabolizm opornej tkanki tłuszczowej za pomocą dużej siły nacisku, której towarzyszy podciśnienie. Tym samym dochodzi do produkcji włókien kolagenowych, a dzięki intensywnemu oddziaływaniu na tkankę łączną skórną i podskórną za pomocą głowicy masującej, pobudzany jest metabolizm. W efekcie dochodzi do:
-
redukcji tkanki tłuszczowej,
-
redukcji cellulitu,
-
wyszczuplenia sylwetki,
-
wymodelowania wybranych partii ciała,
-
ujędrnienia skóry,
-
usprawnienia procesów oczyszczania poprzez poprawę i stymulowanie krążenia krwi i limfy w organizmie.
Udając się na endermologię, warto zwrócić uwagę, czy dany gabinet korzysta z oryginalnych urządzeń do tego zabiegu, które posiadają odpowiednie patenty (np. Endermologie®) i dowody na skuteczność. Dzięki temu zyskamy pewność, że dobrze zainwestowaliśmy nasze środki i zabieg ma szansę zadziałać.
Jakie są inne zabiegi odchudzające?
Poza endermologią, efekt odchudzający uzyskamy korzystając z takich zabiegów, jak liposukcja ultradźwiękowa, lipoliza iniekcyjna lub drenaż limfatyczny. Jednakże z opinii na wielu forach można wnioskować, że to endermologia daje najlepsze efekty, biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę, brak inwazyjności i bezbolesność zabiegu. Ponadto endermologia rzadko powoduje skutki uboczne, a jeśli już się pojawią, to polegają głównie na dyskomforcie podczas zabiegu, który jest spowodowany silnym naciskiem rolek na skórę (lub zasysania skóry do komory). Mogą także pojawić się niewielkie siniaki i zaczerwienienie, a jeśli skóra jest płytko unaczyniona – pajączki.